عضو هیئت علمی دانشگاه رضوی مطرح کرد:
مصادیق استفاده حرام ازموبایل تا سیره اخلاقی امام رضا علیه السلام
حجت الاسلام دکتر حق پناه ضمن اشاره به مصادیق استفاده حرام از موبایل به بیان سیره اخلاقی و رفتاری امام رضا علیه السلام در مناسبات اجتماعی پرداخت.
۱۴۰۱-۰۴-۰۴

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا حق پناه، درجلسه درس اخلاق دانشگاه در جمع استادان وکارمندان بحث خود را به دو محور استفاده حرام از گوشی موبایل و سیره اخلاقی رفتاری  امام رضا علیه السلام ارائه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیان داشت: استفاده نا صحیح از موبایل مثل مزاحمت برای دیگران غیر شرعی و کاری حرام است از این قبل افعال حرام با این موبایل می توان به ارتباط نامشروع با نامحرم، استفاده از موسیقی حرام، و تصاویر و متون حرام اشاره کرد.

وی افزود: سخن چینی و غیبت و تهمت، تجسس در اطلاعات و امور دیگران، عکس گرفتن از نامحرم، نشر اکاذیب دروغ شایعه و تشویش اذهان عمومی، پیامک های ضد دین و توهین آمیز از دیگر موارد فعل حرام با موبایل است.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه بیان داشت: تقلب در امتحان، سخنان محرک و مهیج، بازی های غیر اخلاقی حرام، فتنه افکنی و ایجاد اختلاف بین اقوام و مردم و یا زن و شوهر، افشای اسرارمردم،  شنود و ضبط مکالمه و سواستفاده در امور غیر امنیتی هم مصداق فعل حرام با موبایل است.

وی افزود: کلاهبرداری، تبلیغات و نادرست، پخش خرافات، کلیپ های غیر اخلاقی، گوش دادن به مکالمه دیگران، نشرخرافات نسبت دروغ به پیامبر و آل، صحبت با صدای بلند در محیط کار یا اماکن عمومی که باعث مزاحمت و اذیت و آزار دیگران شود نیز از کارهایی است که با موبایل انجام شده و حرمت دارد.

وی در ادامه دست زدن به صفحه موبایلی که تصویر قرآن دارد را بلا اشکال دانسته و در همین فرض استفاده به عنوان قرآن، برای مراسم احیا و قرآن به سرگیری را به دلیل عدم کفایت از قرآن مکتوب، رد کرد.

سیره اخلاقی و رفتاری امام رضا علیه السلام

حجت الاسلام دکتر حق پناه در بخش دوم سخنان خویش به بیان سیره اخلاق و رفتاری امام رضا علیه السلام پرداخت و گفت: رعایت بهداشت و نظافت سیره و سفارش حضرت بود، همچنین رفتن به سبزه زار و استفاده از هوای آزاد و سالم مورد علاقه ایشان بود.

وی افزود: نسبت به همه خویشاوندان محبت خاصی داشت به دیگران نیز محبت می کرد در هنگام محبوس بودن پدر بزرگوارشان مواظب خواهران برادران و اهل و عیال او بود و شب ها برای محافظت آنها در دهلیز خانه می خوابید.

وی با اشاره به اینکه امام رضا علیه السلام از پدر ومادر به مردم نزدیک تر و مهربان تر بود گفت: شما هم نسبت به افراد و دانشجویان و طلاب چنین باشید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: گاهی شیعیان و دوستان را مورد محبت قرار می داد مصافحه کرده و تا منزل آنها را مشایعت می کرد و آنها را که نمی دید به دیگران می گفت سلام امام را به آنها ابلاغ کنند.

وی افزود: کارگری که می خواست ابتدا مزد آن را طی می کرد و در نهایت بیشتر به او می داد. اگر کسی به او  احسان می کرد به چندین برابر او تلافی می کرد.

وی ادامه داد: مرحوم آیت الله فلسفی استاد ما می فرمود کمالات روحی در کارهای عجیب و غریب نیست در رعایت همین مواردی است که اهل بیت عمل می کردند.

حجت الاسلام دکتر حق پناه گفت: غلامان یا خادمان خود را هنگام غذا خوردن به کار دیگری وادار نمی کرد در مسئله مورد اختلاف مردم، ضمن روشن سازی جوانب آن و حل اختلاف و نزاع آنها، به پرهیز از پراکندگی و نیز وحدت و یگانگی دعوت می کرد.

وی افزود: هر وقت با او در امر تجارت مشورت می کردند به بهترین شکل آنها را راهنمایی و ارشاد می کرد. هنگامی که در امر دین از او سوال می شد به بیان کامل پاسخ می داد و هنگامی که کسی نیازمند به هدایت بود ساعت ها با او صحبت می کرد تا هدایت شود.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان بیان داشت: هیچگاه برابر کسی پای مبارک خود را دراز نمی کرد در حین سخن گفتن کسی، کلام او را قطع نمی نکرد و از ادبی که داشت در مقابله دیگری تکیه نمی داد.

وی افزود: هیچگاه در کاری به کسی جفا نکرد هرگز با زبان کسی را آزار نمی داد کسی او را در مجالس در حال قهقهه نمی دید بلکه خنده ایشان همیشه تبسم بود. جراحات سنانه له الاتیام و لاجراحت

عضو هیئت علمی دانشگاه رضوی بیان داشت: امام رضا علیه السلام آب دهان خود را در معابر عمومی نمی انداخت و از این کار در کوچه و بازار پرهیز می کرد و هیچ وقت بر غلامان و خادمان خود سخنی بر خلاف نزاکت نمی زد.

وی افزود: خودش در خانه از مهمان پذیرایی،  و بستر خواب را برای او پهن می کرد چون از کارها فارغ می شد با غلامان و خادمان با محبت سخن گفته و با آنها انس می گرفت.

حجت الاسلام دکتر حق پناه بیان داشت: ضمن عیادت بیماران و دعا برای سلامتی آنها در مواردی دوایی تجویز می کرد. کسی از حضرت التماس دعا داشت حضرت فرمود بدون گفتن شما برایتان  دعا می کنیم! گفت چطور هنوز درخواست نکردیم دعا می کنید! فرمود اعمال شما بر ما ارائه می شود اگر گناه بود طلب غفران و اگر خیر بود طلب خیر داشته و خوشحال می شویم.

وی در پایان گفت: بودن در دستگاه امام رضا علیه السلام و رفت و آمد به این مکان سعادت و نعمتی است که امیدواریم زوال نیاورد و قدر آن را بدانیم.

 

 

 

 

سازندگان:
منابع:
روابط عمومی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید